WonMania'ya Hoşgeldiniz!

Reklam Anlaşmaları İçin Aşağıdaki Adresler Dışında Kişilerle Görüşmemeniz Dolandırılmamanız Açısından Önemle Duyurulur

SKYPE : live:.cid.ea85f26d1c771b6d

MAİL : [email protected]

Hemen Katıl!

İNCELEME River Plate - Boca Juniors

Katılım
11 Kas 2018
Mesajlar
449
Beğeniler
213
Puanları
74
#1
ccaq.jpg
Bildiğiniz bütün derbileri unutun, dünyanın en büyük derbisi olarak adlandırılan Superclasico saat 23:00'da başlayacak. Bu iki takımın arasında ki rekabeti adlandırabileceğimiz bir terim yok. Özellikle bu iki takım Güney Amerika'nın Şampiyonlar Ligi olan Libertadores Kupası'nda karşılaştıklarında. Arjantin'in başkenti Buenos Aires'in takımları kupanın 58 yıllık tarihinde, iki maçlık finalde daha önce hiç karşı karşıya gelmemişti. 2-2 biten ilk maçın rövanşında iki takım 23:00'de River Plate'in sahasında karşı karşıya gelecek.

Bu iki takım arasındaki düşmanlık, klüplerin Buenos Aires'in aynı mahallesinde, liman bölgesindeki işçi sınıfı La Boca'da kurulmasına kadar gidiyor.
vva1.jpg
İlk olarak 1901'de River Plate kuruldu. Buenos Aires'in yanı başında akan Plata Irmağı'na atfen verilen İngilizce ismin, limanda bırakılan vinçleri gören kulübün ilk oyuncuları tarafından görülmesiyle verildiği söyleniyor.

1905'te Boca Juniors kuruldu. İtalya'nın Cenova kentinden gelen göçmenler kulübün kuruluşunda büyük rol oynadı ve "Los Xeeneizes- Cenovalılar" takma ismini aldılar. Sarı-Lavicert renklerinin ise limandaki İsveç bandralı geminin bayrağından esinlendiği söyleniyor.

Arjantinli futbolseverler iki kulüp arasında, kazananın mahalleyi kontrol edeceği, kaybedenin ise gideceği doğruluğu biraz şüpheli bir maçtan bahseder. Bu maç gerçekten yapılmış olsa da olmasa da, River ve Boca pek uzun süre aynı mahallede kalmadı.

River Plate mahalleden taşındı ve 1938'de daha üst sınıf bir mahalle olan Nunez'e yerleşti. Ancak Boca'nın La Bombonera Stadı ve River'ın Monumental de Nunez stadı arasındaki mesafe sadece 13 kilometre. Belki taşınması, belki de klübün 1931'de 10 bin pezoluk bir servet ödeyerek Carlos Peucelle'yi satın alması nedeniyle River Plate "Los Millonarios-Milyonerler" lakabını aldı. Taraftarlar arasındaki sosyal sınıf farklılığı algısı, birbirlerine karşı tezahüratlarına da yansıdı.
zg.jpg
Boca taraftarları, takımlarının Arjantin birinci liginden hiç düşmemiş olmasıyla övünüyor. River ise 2011'de ligden düşmüştü.

İki takımın birlikte geçirdiği yıllar ve "dostluk maçları" hariç, bir sezonda 4 kez karşılaşmaları rekabetin dozunu da artırdı ve oynanan her maç, bir sonraki karşılaşmanın kinini üretiyor. Rekabet uluslararası futbola da uzanıyor. Mesele Libertadores Kupası olunca hava atma hakkı Boca'nın. Boca 6, River ise 3 kez bu kupayı kazandı. Ancak Boca son Libertadores Kupasını 2007'de alırken, River 2015'te "Amerika'yı fetheden" son Arjantin ekibiydi.

Arjantin'de futbol yazarlarının şimdiye kadarki "en önemli Superclasico" diye tanımladığı maç için hayat durdu. Bu kez stadyumda sadece River Plate taraftarları olacak(İlk maça River Plate taraftarı alınmamıştı). Ancak, başkent Buenos Aires ve tüm ülkeledeki kafelerde ve barlarda ve hatta dünya çapında, iki takımın taraftarları futbolun en yoğun rekabetindeki son bölümü izlemek için birbirlerinden ayrılmayacak.
 
Katılım
11 Kas 2018
Mesajlar
449
Beğeniler
213
Puanları
74
#4
Yavaş yavaş başlıyoruz.
Libertadores finali 2. maçı için stadyuma gelen Boca Juniors takım otobüsünün camları taşlandı ve içeri biber gazı atıldı. Boca Juniors yetkilileri, fenalaşan oyunculara müdahale edilmesi için soyunma odasına doktor çağırıldığını açıkladı.
 
Katılım
11 Kas 2018
Mesajlar
449
Beğeniler
213
Puanları
74
#9
FIFA, sahaya çıkmadığı takdirde Boca Juniors’a Libertadores’ten diskalifiye edileceklerini iletti.

01.15'de oynanacakmış.
 
Katılım
11 Kas 2018
Mesajlar
449
Beğeniler
213
Puanları
74
#10
Conmebol raporlarına göre kırılan camlar tarafından yaralanan Perez'in oynanmasında bir sakınca olmadığını açıkladı.
Dsy-JhmWoAA04uA.jpg
 
Üst